• info@rehberkirsehir.com
  • 0850 346 40 38

HABER DETAYI

14 Ekim 2023 14:00

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İsrail’in Filistinlilere yönelik akınlarına reaksiyon gösterdi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İsrail’in Filistinlilere yönelik akınlarına reaksiyon gösterdi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Senatosu, İsrail’in Filistinlilere yönelik taarruzlarına 3 lisanda yayımladığı iletiyle reaksiyon gösterdi.

Üniversitenin toplumsal medya hesaplarından Türkçe, İngilizce ve Arapça yapılan paylaşımda, İsrail’in, Filistinlilere karşı emsali görülmemiş şiddet ve işgal uyguladığı, katliam teşebbüsünde bulunduğu belirtildi.

İsrail’in 56 yıldır süren işgal ve inkar siyasetleri sonucu toprakları, mesken ve iş yerleri, gelecek umutları elinden alınan Filistin halkının tehdit altında olduğuna işaret edilen paylaşımda, şunlar kaydedildi:

“16 yıllık ablukayla dünyanın en büyük açık hava hapishanesine dönüşen Gazze’ye sağlanan su, besin, güç ve insani yardımların kesilmesi, sivil yerleşimlerin amaç gözetilmeksizin bombalanması, memleketler arası hukukun açık ve ağır bir ihlalidir. İsrail, bayan, çocuk, hastane, okul, cami, kilise demeden bilhassa sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini amaç alan ataklarına bir yenisini daha ekleyerek, Gazze İslam Üniversitesine savaş uçaklarıyla saldırmıştır. Sivillerin her kuralda korunması ve toplu cezalandırma mahiyetindeki orantısız uygulamalardan kaçınılması, hukukun, vicdanın ve insanlığın en temel gereğidir. İsrail’in üniversitedeki öğrenci ve akademisyenleri zalimce katletmesi, Gazze halkını aç, susuz, eğitimsiz ve nefessiz bırakma amacının bir modülü olup, insan haklarını ayaklar altına alan bu aksiyonlar asla bir savaş değil, açık bir katliam teşebbüsüdür.”

Vicdan sahibi herkesin, Filistin’de insanlık aleyhine alenen işlenen hatalara karşı hal almaya ve mazlum Filistin halkıyla dayanışmaya çağrıldığı paylaşımda, “Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu olmak üzere tüm memleketler arası toplumu vazifeye davet ediyor, bu katliam teşebbüsüne mani olunması ve Filistin halkının en kısa müddette özgürlüğüne kavuşması için adalet daveti yapıyoruz.” tabiri kullanıldı.

Kaynak: AA / Siyaset

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.